Ako cvičiť ráno?
Všetko vyzerá krásne vo filmoch aj teoreticky. Vstávanie za úsvitu, rovno na tréning, príchod domov a zber do práce… V skutočnosti má však drvivá väčšina z nás problém ráno vstať z postele. Pokusy o zmenu tohto stavu zvyčajne končia pevným rozhodnutím, že zajtra určite začneme. Ale zajtra sa to nikdy nestane.
V prvom rade je potrebné sa uistiť, že nechuť cvičiť ráno skutočne vyplýva z nedostatkov našej vôle alebo nedostatočnej motivácie. Stáva sa, že príčinou je skutočný nedostatok spánku. Aby sme mohli aktívne začať deň, mali by sme spať aspoň sedem hodín. Ak chceme cvičiť, musíme ísť spať skôr, ak svitá. Ak je tento bod už zaškrtnutý, pripravte si cvičebný plán, ktorý zahŕňa zahriatie aj samotnú činnosť.
Pre väčšiu motiváciu si môžete outfit a topánky pripraviť deň vopred. Nečakajme od seba nemožné. Ak sme ešte nikdy ráno necvičili, nepredpokladajte hneď, že ráno vstaneme a odbehneme pár kilometrov. Stačí začať krátkymi všeobecnými rozvojovými cvičeniami – na začiatok stačí 15 minút.
Ako schudnúť nohy?
Ženy sú nespokojné so svojimi nohami najmä z dvoch dôvodov. Častejšie sú nohy príliš „tučné“ kvôli prebytku nahromadeného tuku. Oveľa menej často je problémom zarastené svaly. Profesionáli, žiaľ, dbajú na to, že z jednej vybranej časti tela sa schudnúť nedá.
Ak spaľujeme tuk, spaľujeme ho všade. Vďaka cvičeniu si však môžete vymodelovať postavu a to sa javí ako kľúč k úspechu. Cvičenie zamerané na spaľovanie zbytočného tuku je preto potrebné podporovať špecifickými cvikmi zameranými na nohy.
Zamerať sa treba na aeróbne cvičenie – silový tréning buduje svaly ukryté pod tukovým tkanivom a aj napriek intenzívnemu cvičeniu môže nohy pôsobiť ešte masívnejšie. Ideálom je preto silový tréning celého tela a nohy treba cvičiť len formou kardio aktivity. Po každom tréningu by sa malo niekoľko minút venovať strečingu, pričom osobitná pozornosť by sa mala venovať nohám. To pomôže zoštíhliť končatiny.
Môžete počas menštruácie cvičiť?
Mesačná indispozícia bola – a stále je – jedným z najčastejších dôvodov prepustenia z PE. Medzitým menštruácia nie je choroba, a hoci bolesť brucha a malátnosť odrádzajú, je dobré sa zmobilizovať a pustiť sa do cvičenia.
Vo väčšine prípadov, aj keď je ťažké vstať z postele pre bolesť, rozcvička pomôže vyrovnať sa s nepríjemnosťami. Bolesti a kŕče brucha, bolesti stehien, chrbtice – to všetko prejde. Cvičenie pomáha uvoľniť príliš napäté svaly. Samotné cvičenie naopak uvoľní endorfíny, vďaka ktorým sa rozprúdia negatívne emócie a zlá nálada.
Sú, samozrejme, aj ľudia s gynekologickými kontraindikáciami, ale ide o ojedinelé prípady a u väčšiny žien je naozaj ťažké o nich rozprávať. Kontraindikáciou je nutnosť užívania veľmi silných liekov, keď mdloby alebo mdloby nastanú počas menštruácie, prípadne nám bolesti nedovoľujú normálne fungovať. V prípade silného krvácania je lepšie vzdať sa intenzívnych aktivít, pretože môžu tento proces zhoršiť.