Proteínová hmota
Ľudia, ktorí trénujú s pokrokom vo svojom tréningu, môžu potrebovať podporu pri dodávaní bielkovín do tela. Proteín je hlavným stavebným kameňom svalov, zabraňuje prekysleniu organizmu, skracuje regeneráciu po tréningu.
Obľúbenými sa stali proteínové doplnky na báze srvátkového proteínu. Srvátka je vedľajším produktom pri výrobe syra a obsahuje 75 % až 95 % bielkovín. Ide teda o prírodný zdroj. Srvátkový proteínový prášok sa delí na koncentráty, izoláty a hydrolyzáty, líšia sa úrovňou absorpcie bielkovín a cenou. Prichádzajú v rôznych príchutiach a vôňach. Môžu ich užívať osoby s neznášanlivosťou laktózy, niektoré izoláty obsahujú menej ako 0,5 %.
Existujú aj rastlinné proteínové doplnky pre vegánov a vegetariánov. Pre ľudí s veľmi štíhlym telom, ktorí majú problémy s konzumáciou dostatočne veľkého množstva kalórií, tzv gainery, teda bielkoviny obohatené o sacharidy. Urýchlia rast svalovej hmoty. Neodporúčajú sa ľuďom s nadváhou alebo sklonom k priberaniu.
Prohormón pre extra carving
Práca na siluete je dlhá a únavná. Niekedy hľadáme spôsoby, ako tento proces trochu oklamať a urýchliť. Existuje názor, že na zvýšenie rastu svalovej hmoty by sa mali užívať prohormóny. Populárnymi sa stali v 90. rokoch.
Pôvodne prijaté na spomalenie procesu starnutia, teraz módne medzi návštevníkmi posilňovní a kulturistami. Sú účinné? Väčšina štúdií ukazuje nie. Pri perorálnom užívaní sa prohormóny štiepia pečeňovými enzýmami, takže do krvného obehu sa dostáva len málo účinných látok. Existuje výskum metód odberu cez kožu a pod jazyk, ale je to v takej fáze, že je ťažké povedať, aký bude konečný výsledok.
Prohormón užívaný vo vysokých dávkach zvyšuje testosterón, ale aj progesterón, čo je rozhodne nežiaduci efekt. Prohormóny tiež znižujú hladinu dobrého cholesterolu v krvi a znižujú vstrebávanie živín z potravy. Z dlhodobého hľadiska narúšajú hormonálnu rovnováhu organizmu. Bez cvičenia a vysokoproteínovej diéty sú neúčinné.
Dávkovanie glutamínu
Glutamín je aminokyselina, jeden zo stavebných kameňov svalov. Väčšinu z toho produkuje telo. Existujú skupiny ľudí, ktorým sa odporúča dodatočná suplementácia L-glutamínu. Sú to športovci. L-glutamín zlepšuje regeneračný proces po tréningu (menšia bolestivosť na druhý deň), podporuje rozvoj svalov a spaľovanie tukov.
Zvyšuje tiež celkovú výkonnosť organizmu a zlepšuje metabolizmus. Pomôže ľuďom bojujúcim s vredovou chorobou, podieľa sa na regenerácii čriev, zastavuje hnačku a zlepšuje tvorbu hlienu v črevách. Dávkovanie závisí od hmotnosti osoby a sledovaného cieľa, 2 g L-Glutamínu denne budú vhodné pre celkovú pohodu.
Ľudia, ktorí trénujú profesionálne, môžu s istotou prijať až 8 g dvakrát denne. Diabetici by sa mali pred užívaním L-glutamínu poradiť s lekárom, pretože ich telo má iné tráviace procesy, môže sa stať, že suplementácia v ich prípade prinesie viac škody ako zisku.